Za 26 milionów złotych powstaną wrota turystyczne Iławy, czyli węzeł komunikacyjno-integracyjny na placu przed dworcem kolejowym IŁAWA GŁÓWNA. Wielka walka o finanse i przygotowania dokumentacji trwały rok. Odchodzący ze stanowiska burmistrz miasta Adam Żyliński podpisał 14 listopada 2018 roku umowę wykonawczą z lokalną firmą Spomer.
Dofinansowanie zewnętrzne wynosi rekordowe aż 19 milionów złotych, a więc w skali całej wielowątkowej inwestycji jest to ponad 80 procent!
Celem projektu, oprócz wizualnej poprawy terenu będącego turystyczną wizytówką miasta w oczach podróżnych, jest kompleksowa poprawa warunków przemieszczania się różnymi środkami transportu. Chodzi tu o zintegrowanie autobusów transportu miejskiego z przejazdami samochodów osobowych, taksówek i rowerzystów.
Rozbudowie i poprawie ulegną komunikacyjne układy jezdne w całej okolicy.
Konkurs na projekt nowego zagospodarowania terenu miejskiego przed dworcem kolejowym wygrała doświadczona firma „Planowanie Przestrzenne Kontra” z Poznania, która przedstawiła najciekawszą i najbardziej funkcjonalną dla tego terenu koncepcję.
Nowością będą wiaty nowoczesne wielofunkcyjne w standardzie „bike & ride”, czyli miejsca pozwalające w błyskawiczny i wygodny sposób przesiąść się z roweru na autobus, samochód lub pociąg.
Zgodnie z nową koncepcją:
1/. przystanki autobusowe przeniesione zostaną w nowe miejsce, tak aby wszystkie linie kursowały w obrębie węzła;
2/. wprowadzony zostanie nowy, dynamiczny system informacji pasażerskiej;
3/. przebudowane zostaną istniejące jezdnie i chodniki, powstanie spora ilość nowych parkingów:
– parking „kiss & ride” błyskawiczny na 4 stanowiska w strefie bezpośredniej przed dworcem kolejowym (do 1 minuty),
– parking „park & ride” krótko-terminowy na 30 stanowisk w strefie czołowo-środkowej przed dworcem kolejowym,
– parking „park & ride” długo-terminowy na 100 stanowisk w strefie tylnej przy ul. Wojska Polskiego.
Reorganizacji ulegnie także teren zielony przed dworem kolejowym, który zamieni się w okazały mini Park Dworcowy spełniający funkcję rekreacyjną. Znajdzie się w nim m.in. znana zabytkowa lokomotywa (po gruntownej renowacji) oraz pomnik, które zostaną przeniesione z poprzedniej lokalizacji.
W centralnym miejscu spotkań dla mieszkańców i podróżnych stanie fontanna z żaglem (zegarem słonecznym) oraz ławki dla odpoczynku, a całości doda uroku nowo nasadzona gęsta architektura zielona.
Ciekawostka. W skład budżetu tej inwestycji wejdzie również zakup aż 9 nowych i bardzo nowoczesnych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej ZKM IŁAWA.
Ponadto na obszar przebudowy węzła komunikacyjnego przeniesiony zostanie dotychczasowy i jakże obskurny dworzec autobusowej komunikacji międzymiastowej, zwany potocznie „dworcem PKS”.
W ramach tej inwestycji zostanie przebudowane i poprawione odprowadzenie wód opadowych przed dworcem kolejowym, co z pewnością zapobiegnie zalewaniu ulicy po obfitych opadach deszczu.
Przebudowa całości ma potrwać do końca przyszłego 2020 roku.
opracowanie:
JAROSŁAW SYNOWIEC