Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2020-08-26

Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”


Gdy w lipcu ponownie zezwolono na organizowanie imprez i dyskotek, młodzież tłumnie ruszyła na zabawę. Tak tłumnie, że mieszkańcy ul. Sienkiewicza w Iławie narzekają na straszliwy hałas, gdy trwa impreza w „Leśnej”. Organizatorzy dyskoteki doczekali się wizyty sanepidu w asyście policji.

W sprawie hałasu rozmawiała z nami czytelniczka mieszkająca przy ul. Sienkiewicza, tuż obok „Leśnej” (dawna „Italiana”).

ŁOMOT NIE DO ZNIESIENIA

– Jak tylko pozwolono na organizację zabaw, to każdego wieczoru w piątek i sobotę rozchodzi się ogromny hałas – mówi kobieta. – Jest bardzo głośno do godziny 3-4 rano. Koniec imprezy to jeszcze nie koniec hałasu, bo gdy zabawa się kończy, to wychodzi stamtąd tłum ludzi, często pijanych, którzy bardzo głośno się zachowują. Męczymy się w nocy, a przecież też potrzebujemy spokoju i wytchnienia. Kontaktowałam się w tej sprawie z urzędem miasta, ale niewiele w tej kwestii poczyniono. Rozumiem, że ludzie chcą się bawić, ale nie powinno odbywać się to kosztem innych.

Odpowiednie uprawnienia ku temu, aby ukrócić igranie sobie z ciszą nocną, posiada policja. Jak się okazuje, podejmowano już interwencje w kwestii nadmiernego hałasu podczas zabaw w „Leśnej”.

POLICJA W „LEŚNEJ”

– Zgłoszono nam, że trwa głośna zabawa, która nie pozwala ludziom zasnąć. Poproszono organizatora o ściszenie muzyki, w odpowiedzi na co oświadczył, że będzie stopniowo ściszana, gdyż zabawa trwa do godziny 3:00 – informuje asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. – Po kolejnym telefonie od mieszkańca policjanci ponownie pojechali w to miejsce i sporządzili dokumentację do wniosku o ukaranie organizatora imprezy, gdyż muzyka nadal była głośna. Było to już w późnych godzinach nocnych. Kwestia tego, czy doszło do zakłócenia porządku i poczyniono wykroczenie, będzie rozstrzygana przez sąd.

W artykule 51. kodeksu wykroczeń czytamy: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

CO NA TO BURMISTRZ?

O sprawę z nadmiernym hałasem w „Leśnej” zapytaliśmy także iławski ratusz.

– Urząd nie ma możliwości ingerowania w działalność niezależnego przedsiębiorcy, o ile nie zachodzą przesłanki związane z naruszaniem umów, decyzji, zezwoleń wydawanych przez Urząd Miasta w Iławie lub szerzej pojętego porządku prawnego – mówi Dorota Kamińska, zastępca burmistrza. – Sygnały o zakłócaniu ciszy nocnej docierają do urzędu ze strony mieszkańców oraz właścicieli obiektów z usługami hotelowymi. Monity mieszkańców oraz hotelarzy były tematem rozmów z policjantem pełniącym funkcję dzielnicowego, jak również kierownikiem wydziału patrolowego. W jednym i drugim przypadku funkcjonariusze stwierdzili, że podstawą działań policjantów są zgłoszenia mieszkańców. Jest to o tyle ważne, że może skutkować skierowaniem patrolu w miejscu zakłócania spokoju mieszkańców. Monity urzędu miasta dotyczące zakłócania tego spokoju w godzinach pracy urzędu nie dają się potwierdzić w czasie ich występowania.

Zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń stroną postępowania musi być osoba pokrzywdzona, w tym wypadku mieszkańcy bądź goście pobliskich pensjonatów i hoteli lub ich właściciele.

„ZGŁOSZEŃ NIEWIELE”

– Z rozmów przeprowadzonych z funkcjonariuszami wynika, że tych zgłoszeń do Komendy Powiatowej Policji w Iławie jest niewiele – dodaje zastępca burmistrza. – Biorąc pod uwagę zgłoszenia i niepokoje mieszkańców oraz szanując swobodę działalności gospodarczej, zostało zorganizowane spotkanie zarówno z przedstawicielem właściciela terenu i obiektów oraz z przedsiębiorcą organizującym wydarzenia. W jednym i drugim wypadku zapewniono nas, że przedsiębiorca dołoży wszelkich starań i tak ustawi nagłośnienie, że nie będzie ono tak dokuczliwe dla tej części miasta. Niestety głosy mieszkańców zdają się tego nie potwierdzać. W związku z tym skontaktowaliśmy się z przedsiębiorcą ponownie. Deklarował, że działania zostały wdrożone.

Sprawy związane z regulacją dni i godzin otwarcia oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych reguluje uchwała Rady Miejskiej w Iławie. Podjęta była w 2017 roku, a ponieważ ograniczała i skracała czas otwarcia takich obiektów, została zaskarżona przez wojewodę. Choć Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił to zaskarżenie, trafiła ona do Naczelnego Sądu Administracyjnego i nie jest rozstrzygnięta do dnia dzisiejszego.

– To niestety ogranicza nas w działaniach regulujących tę kwestię i zawraca do uchwały z 2002 roku, która nie ogranicza czasu w przypadku organizowania imprez rozrywkowych i okolicznościowych – mówi Dorota Kamińska. – Zmieniona uchwała zakładała taką dowolność tylko dla imprez w zamkniętych obiektach. Urząd miasta w przypadku organizowanych imprez wydaje pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Jeśli przedsiębiorca przedkłada stosowny wniosek i spełnia wymogi ustawowe, musi otrzymać pozytywną decyzję i stosowne zezwolenie niezwłocznie.

INTERWENCJA SANEPIDU

Nie zapominajmy, że wciąż trwa epidemia koronawirusa i organizatorzy imprez masowych oraz sami imprezowicze nawet w czasie zabawy muszą pamiętać o zachowaniu koniecznych środków ostrożności, tak aby impreza nie stała się ogniskiem epidemii. Aby sprawdzić, czy normy sanitarne są zachowane, w trakcie imprezy w nocy z soboty na niedzielę „Leśną” odwiedzili pracownicy iławskiego sanepidu wraz z policjantami.

– Od 18 sierpnia Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny prowadzi wzmożone kontrole dotyczące stosowania przepisów odnoszących się do stanu epidemii w obiektach użyteczności publicznej – informuje Jolanta Labiś, powiatowy inspektor sanitarny w Iławie. – W związku z tym przeprowadzono 30 kontroli obiektów, w których w 19 przypadkach przeprowadzono działania edukacyjne, a w 11 pouczono właścicieli i przedsiębiorców korzystających z obiektów o obowiązku przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych. W przypadku ponownego stwierdzenia nieprzestrzegania nakazów i zakazów wdrożone zostanie postępowanie mandatowe lub administracyjne w sprawie nałożenia kary finansowej.

Do tematu wrócimy.

MARCIN ŚWIĘCIŃSKI






Iława. Sanepid przy eskorcie policji
interweniował w dyskotece „Leśna”





  2020-08-26  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106991136



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.