Przejścia dla pieszych, gdzie „zebrę” ułożono z kostki brukowej w dwóch kolorach i nie ma innych znaków, nie mogą być traktowane jak przejścia dla pieszych. Podobnie rzecz ma się z wyznaczeniem miejsc parkingowych i tzw. „kopert”. Rozwiewamy wątpliwości.
Czytelnicy zauważyli przejścia, gdzie pasy na jezdni nie są koloru białego i brakuje pionowych znaków informacyjnych. Na jezdni widnieje tylko „zebra” z kostki brukowej. Zarówno kierowcy, jak też piesi nie do końca wiedzą, jak mają zachować się w takich sytuacjach.
Według policji przepisy dopuszczają wyznaczenie przejścia dla pieszych wyłącznie za pomocą namalowanych na jezdni białych pasów oraz pionowych znaków informujące kierowców, bo zimą często przejścia są przykryte śniegiem i nie widać pasów.
– Piesi i kierujący zbliżający się do oznaczonego przejścia dla pieszych powinni zachować szczególną ostrożność – informuje Sławomir Kołpacki, naczelnik wydziału ruchu drogowego iławskiej policji. – Jeśli brakuje oznakowania zgodnego z przepisami, to nie ma tam przejścia dla pieszych.
Nie wiadomo co projektant polbrukowej drogi miał na myśli tworząc tego typu rozwiązania, które wprowadzają tylko zamęt i mogą powodować niebezpieczne sytuacje.
Podobnie rzecz wygląda na parkingach. Miejsca parkingowe również należy wymalować białą farbą. Jeśli np. tzw. „koperta” nie jest wymalowana na biało, a jedynie wyznaczona przez kostkę brukową, to w świetle przepisów jej nie ma. Należy też zwrócić uwagę na oznakowanie pionowe.
– Niewłaściwe oznakowanie tego typu miejsc powoduje sytuację, w której kierujący nie odpowiada za popełnione wykroczenie, bo takiego wykroczenia nie ma – dodaje Kołpacki. – Odpowiedzialnym za wszelkie oznakowania jest zawsze zarządca drogi i to do niego należy zwracać się z ewentualnymi wnioskami.
MARIUSZ BRZOZOWSKI
Iława. Pseudoprzejście dla pieszych na Lipowym Dworze
Iława. Pasy na ul. 1 Maja obok kasyna
są prawidłowo namalowane, ale brakuje tu
znaków pionowych. Grozi to niejasnymi sytuacjami,
szczególnie po zmierzchu. Czy w przypadku
potrącenia pieszego w tym miejscu policja uzna,
że stało się to na przejściu?
Iława. Przykład prawidłowego oznaczenia
przejścia dla pieszych na ul. Gdańskiej
(białe pasy i znak pionowy)
Ale tuż obok na tej samej ul. Gdańskiej
brakuje znaków pionowych