Co z tego, że można wreszcie korzystać z przepięknie wyremontowanego dworca w Iławie. Owszem, czynne są kasy, poczekalnia oraz eleganckie toalety – płatne bagatela po 2 złote! Ale, tu uwaga: z dworca można korzystać tylko w godzinach 4-22. A co nocą?
Iławski zabytkowy dworzec istnieje od 112 lat. Na jego uroczyste otwarcie po modernizacji przybyli m.in. przedstawiciele PKP, władz lokalnych oraz mieszkańcy.
– Inwestycja kosztowała około 20 mln złotych, z czego 80% pokrył budżet państwa – mówił Adam Neumann, dyrektor Gdańskiego oddziału firmy Dworce Kolejowe PKP. – Dworzec jest tak zmodernizowany, aby mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne i słabowidzące.
Burmistrz przedstawił przybyłym możliwości szybkiej kolei, która kiedyś ma zawitać do Iławy.
– Będzie przyjeżdżało z południa kraju więcej turystów – mówił Włodzimierz Ptasznik – Półtorej, dwie godziny, tyle będzie zajmowała podróż z Iławy do Warszawy. Oczywiście ten moment będzie troszeczkę później, ale zakładam, że to nastąpi.
W NOCY NIE POJEDZIESZ
Póki co jednak warto wiedzieć, że z dworca można korzystać tylko w godzinach 4-22. O dziesiątej wieczorem zamykany jest na cztery spusty.
– Dworzec jest zamknięty na czas przerwy technologicznej, m.in. na gruntowne sprzątanie budynku – mówi Barbara Leszczyńska z zespołu prasowego PKP. – Takie praktyki stosuje się na większości dworców. Godziny zamykania uzależnione są od odjazdów pociągów.
Pierwszy odjazd z Iławy jest kilka minut po godzinie 4 w kierunku Malborka, ostatni – po 21 w stronę Jabłonowa Pomorskiego.
Skoro nasz dworzec wkroczył w XXI wiek, mógłby przejąć zasady panujące na zachodzie Europy. Tam korzystanie z toalet jest bezpłatne. U nas bez 2 złotych nie wejdziesz do eleganckich szaletów w piwnicy obiektu. Okazuje się, że nie ma przepisów regulujących wysokość tej opłat za korzystanie z publicznych szaletów.
– Toalety w większości wynajmujemy firmom zewnętrznym – mówi rzecznik. – Opłatę od osób korzystających przeznaczają oni na zapewnienie czystości w toalecie. Dodatkowo pobieranie jej obniża koszty najemcy.
Najemcą wyremontowanych za publiczne pieniądze ubikacji jest wspomniana prywatna firma, 2 zł zaś płacić musi podatnik…
Kolejna przestroga – podróżni, którzy przyzwyczaili się do „puszczenia dymka” przed dworcem, muszą o tym zapomnieć. Grozi im za to kara do 500 zł. Ochrona rzetelnie pilnuje zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych, o czym przekonali się już w Iławie niektórzy podróżni.
CO DALEJ?
Nowoczesny dworzec kontrastuje z nie wyremontowanym przejściem podziemnym. Inwestycja będzie jednak zrealizowana – w ramach remontu peronów.
Na dworcu pojawi się salon prasowy i sklepik z drobną gastronomią. Są jeszcze wolne pomieszczenia do wynajęcia w charakterze hostelu, biura czy obiektów handlowych.
Mamy dobrą wiadomość dla podróżnych, którzy po deszczach czy roztopach musieli skakać przez ogromne rozlewisko, które tworzyło się na skrzyżowaniu przed dworcem, a tym na przejściu dla pieszych.
– Plac przed dworcem i ulica należą do miasta – dodaje Leszczyńska. – Wspólnie z Iławskimi Wodociągami zostało wykonane udrożnienie odpływów i kanalizacji deszczowej.
OLA KROTOWSKA
Dworzec kolejowy IŁAWA GŁÓWNA.
Kasy biletowe już czynne
Dworzec kolejowy IŁAWA GŁÓWNA.
Nie tylko oficjele, ale też mieszkańcy przyszli
obejrzeć odrestaurowany obiekt
Dworzec kolejowy IŁAWA GŁÓWNA.
Skorzystanie z nowych toalet tylko w dniu otwarcia
było bezpłatne. Teraz za wizytę trzeba zapłacić 2 złote