Któż lepiej zrozumie ludzi, którzy zaadoptowali dziecko bądź tworzą rodzinę zastępczą, jak nie inni przybrani rodzice? Dzielenie się radościami i smutkami we własnym gronie pozwala rozwiązać wiele dylematów. Takie spotkania rodziców (także PRZYSZŁYCH) od kilku miesięcy organizowane są w Iławie.
W spotkaniach mogą brać udział rodzice zastępczy i adopcyjni – ci, którzy już mają przysposobione dzieci oraz tacy, którzy dopiero rozważają ten pomysł. Grupa istnieje od listopada z inicjatywy Małgorzaty Nierzwickiej, psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie, gdzie mają miejsce spotkania.
– Niegdyś takie spotkania odbywały się indywidualnie – mówi Nierzwicka. – Ale gdy zauważyłam, że problemy wielu osób są podobne, pomyślałam, że warto, by wymienili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat wychowania dzieci. Wszystko zaczęło się spontanicznie. Spotykamy się raz w miesiącu.
O spotkaniach chętnych rodziców psycholog powiadamia indywidualnie przez telefon. Rodzice wymieniają się tu informacjami prawnymi, a także, dzięki obecności specjalistów, mogą się dowiedzieć, jak rozwiązywać problemy wychowawcze.
JUSTYNA JASKÓLSKA
* w przyszłym tygodniu napiszemy o troskach i radościach macierzyństwa w rodzinie zastępczej – opublikujemy rozmowę z Kingą Piotrowicz, mamą trójki dzieci
Jedno ze spotkań grupy wsparcia dla rodzin zastępczych
i adopcyjnych w Iławie. Pierwsza od góry (z prawej) psycholog Małgorzata Niedrzwicka, koordynator spotkań
Tu znajdziesz poradnię
Rodzice, którzy chcieliby wziąć udział w spotkaniach dla rodzin zastępczych i adopcyjnych, mogą się w tej sprawie kontaktować z Małgorzatą Nierzwicką w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie (internat „budowlanki” przy ul. Kopernika – najbliższe wejście od strony ronda) w dni powszednie w godzinach 8-16 oraz pod telefonem (89) 649-24-35. Będąc osobiście w poradni można dostać także numer telefonu komórkowego psycholog Nierzwickiej