Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2019-08-14

Musimy zmienić podejście do zwierząt


Monika Lenarczyk z wypadu do lasu wróciła z wygłodniałym i chorym kotem. Młoda kobieta uważa, że zwierzak znalazł się w lesie z powodu wyjazdu jego właścicieli na wczasy. Pani Monice zależy, żeby napiętnować takie zachowanie. My z kolei przedstawiamy pilotażowe rozwiązanie gminy Susz na walkę z bezdomnością zwierząt.

Mieszkanka gminy Iława Monika Lenarczyk wraz z kuzynem w połowie lipca udała się do lasu na grzyby. Natknęła się tam na wygłodniałego i schorowanego kotka. Zwierzę było bardzo strachliwe, choć ewidentnie było widać, że potrzebuje pomocy. Pani Monika chciała go złapać, ale kotek uciekał. Młoda kobieta powoli odchodziła, gdy kot zaczął przeraźliwie miauczeć – jakby czuł, że osoby, które go znalazły, są jego ostatnią szansą. Zwierzak udał się, kulejąc, za swoimi znalazcami.

Kot bał się wejść do samochodu. Wyglądało to tak, jakby źle mu się on kojarzył. W końcu jednak zaufał i wszedł do auta. Wychodziła z niego sierść, miał też problem z uszami (najpewniej związany z jakimś pasożytem). Były także na nim liczne zadrapania. Gdy zwierzak się najadł, zrobiła mu się na brzuchu kuleczka. Musiał być więc bardzo głodny.

Kota nazwano Farciarzem. Z uwagi na fakt, iż pani Monika i jej rodzina ma już wiele kotów, którymi się opiekują, a szczególnie ze względu na to, iż nowy kot nie był wysterylizowany i nie dogadywał się z pozostałymi zwierzakami, kobieta musiała go oddać do iławskiego schroniska.

BRZYDKIE ZACHOWANIE URLOPOWICZÓW?

Mieszkanka Kamienia Małego zgłosiła się do naszej redakcji z dwóch powodów. Po pierwsze, może po ukazaniu się artykułu zwierzak po przejściach znajdzie bezpieczny dom, a po drugie, z powodu napiętnowania zachowania, które skutkowało nieszczęściem kota. Pani Monika przypuszcza, że choć kot nie miał obroży, to był on oswojony i miał wcześniej właściciela. W celach załatwienia potrzeb fizjologicznych poszedł do kuwety, więc musiał być do tego przyzwyczajony. Zdaniem pani Moniki kot bez opieki był ok. 2 tygodnie, czyli z rozpoczęciem sezonu urlopowego. Najpewniej został wywieziony do lasu, dlatego nie poradził sobie na wolnym powietrzu i bał się samochodu.

Może ktoś rozpoznaje kota znalezionego w lesie na terenie gminy Iława (okolice wsi Samborowo), a może zna jego właścicieli, przez co choć najedzą się oni wstydu za swoje zachowanie. Co najważniejsze, może ktoś chce zaopiekować się na stałe kotkiem znalezionym w lesie. Aktualnie przebywa on w schronisku w Iławie i jest gotowy do adopcji – przeszedł kastrację i jest wyleczony. Farciarz ma białą sierść, wygląda trochę jak albinos.

CZIPOWANIE I STERYLIZACJA

Istotną kwestią jest fakt, iż niektóre samorządy w Polsce dofinansują adopcję kotów i psów, przykładowo finansują nowym właścicielom sterylizację lub koszty wyleczenia czy środki na kupno karmy.

W naszym regionie ciekawy sposób na walkę z bezdomnością zwierząt w bieżącym roku wprowadziła gmina Susz. Opowiedział o nim kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Suszu.

– W bieżącym roku pilotażowo wprowadziliśmy sterylizację i czipowanie dla psów i kotów, które mają właściciela – wyjaśnia Mariusz Witkowski. – Zwierzęta, które wychodzą ze schroniska, muszą być wysterylizowane i wykastrowane. Nasza gmina wprowadziła program, który ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt poprzez sterylizację i kastrację, którą w 100% finansujemy dla właścicieli. Na sterylizacje było bardzo duże zainteresowanie, więc limit na ten zabieg już się wyczerpał. Daliśmy na początek 50 zabiegów i od kwietnia przez okres dwóch miesięcy wszystkie zostały wykorzystane.

Witkowski przekazał, że mieszkańcy gminy mogą jeszcze czipować swoje zwierzęta. Tu gmina przeznaczyła środki na dokonanie 500 takich zabiegów.

KOTY STANĘŁY W MIEJSCU

Czipowanie to elektroniczny system identyfikacji zwierząt umożliwiający szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia, jeżeli te uciekło lub trafiło do schroniska. Czipowanie polega na umieszczeniu w karku zwierzęcia czipu, który jest wielkości ziarnka ryżu. Zabieg jest właściwie bezbolesny. Zwierzęta odławiane na terenie gminy trafiają od razu najczęściej do schroniska w Iławie lub w Morągu.

– Sterylizacja wolno żyjących kotów w latach ubiegłych spowodowała, że populacja kotów nie zwiększa się – kontynuuje Witkowski. – W ten sposób nie mamy z kotami większych problemów. Również z informacji uzyskanych od miłośników kotów z naszej gminy dowiadujemy się, że działania sterylizacji były jak najbardziej pożądane. Wprowadzenie pilotażowego programu było możliwe dzięki uchwale podjętej przez radnych w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Susz w 2019 roku.

Kierownik referatu ochrony środowiska ma nadzieję, że po trzech latach będzie widać efekt wprowadzenia nowych rozwiązań i bezdomność zwierząt w gminie spadnie. Efekt z pewnością byłby lepszy, gdyby i gminy ościenne wprowadziły podobne rozwiązanie, na które zdecydowała się gmina Susz. Koszty utrzymania zwierząt w schronisku są bardzo duże, więc takie wyjście byłoby korzystne dla wszystkich – koszty opieki nad bezdomnymi zwierzętami będą spadać.

CZIPOWANIE BĘDZIE OBOWIĄZKOWE?

Na uwagę zasługuje również fakt, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakłada, że każdy właściciel psa będzie musiał go zaczipować – jeżeli gmina nie będzie finansowała takich zabiegów, właściciel będzie musiał z własnej kieszeni wyłożyć na zabieg. Niewykonanie obowiązku czipowania będzie karane.

Uzupełnijmy, że projekt ustawy, której celem jest wzmocnienie ochrony zwierząt i walka z ich bezdomnością, posłowie PiS wnieśli do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Do chwili obecnej utknął on w tzw. „sejmowej zamrażarce” ze względu na jego niektóre zapisy (próba zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach). Ogólnopolskie media jeszcze wiosną informowały, że do końca kadencji parlamentu nie ruszą prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Najpewniej stanie się to po jesiennych wyborach.

ALEKSANDRA MALINOWSKA






Monika Lenarczyk
z gminy Iława
wywołała ważny temat
pozbywania się zwierząt
przez ich właścicieli
na czas wakacji





  2019-08-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106989831



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.