Samochód jako wakacyjny środek transportu cieszy się coraz większą popularnością. Główną zaletą jest to, że możemy zabrać ze sobą właściwie wszystko. Wymarzone wakacje mogą jednak zamienić się w koszmar jeśli samochód nie będzie w dobrej kondycji. Kilka porad udzieli nam PRZEMYSŁAW GRZYWACZ, właściciel warsztatu PRZEM-CAR w Iławie.
Długa podróż autem. Zadbaj o drobiazgi, oszczędzisz sobie stresu i wydatków.
1.
Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na ogólny stan techniczny pojazdu. Podczas jazdy powinniśmy uważnie obserwować pojazd i nasłuchiwać pracę silnika. Kierowco zwróć uwagę na stan tarczy czy bębnów hamulców, wbrew temu, że zima w tym roku nie była zbyt sroga, na pewno nie jest ich sprzymierzeńcem. Zimą do płyny hamulcowego może dostać się woda przez co zmniejsza się skuteczność hamowania o kilka procent.
2.
Etap drugi to zmiana opon. Jest to ważny krok ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych. Opona zimowa inaczej zachowuje się w dodatnich temperaturach. Tworzywo, z którego została wykonana opona jest przystosowana do temperatur ujemnych, tak aby zapewnić jak najlepszą przyczepność. Poza tym zimowe ogumienie szybciej się zużywa tym bardziej w wysokiej temperaturze. Ogumienie powinniśmy zmieniać kiedy temperatura ustabilizuje się i utrzyma przez kila dni na poziomie 7 stopni Celsjusza w przeciwnym razie może się okazać, że opony będą niezdatne do użytku w kolejnym sezonie.
Nowe czy używane opony? W przypadku możliwości zakupu nowych opon zwracajmy uwagę na naklejki producenta, aby dostosować opony do potrzeb. W przypadku opon używanych zwróćmy uwagę na bieżnik, pamiętajmy, że według przepisów głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm! Guma z czasem się starzeje dlatego opony powinny liczyć nie więcej niż dziesięć lat, a najlepiej gdyby ich wiek nie przekraczał lat pięciu.
3.
Etap trzeci to zadbanie o karoserię. Należy porządnie wyczyścić autko, aby pozbyć się resztek zimowego brudu. Przy okazji zwróćmy uwagę na nadwozie, czy nie pojawiły się ubytki, czy elementy korozji.
4.
Po czwarte pamiętajmy o wymianie płynów. Oprócz płynu do spryskiwaczy, olej silnikowy, podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny. Następnie płyn chłodniczy, a przy okazji wymiana filtra powietrz czy filtra kabinowego. W tym momencie ważne jest również, aby pomyśleć o wyczyszczeniu i odgrzybieniu klimatyzacji, jeżeli ją posiadasz.
Kierowco! W bagażniku oprócz litra oleju warto mieć pod ręką płyn do spryskiwaczy.
5.
Piórka naszych wycieraczek przedniej i tylniej szyby w ujemnych temperaturach ulegają zniszczeniu. Sprawdź zanim porysują szybę.
6.
Światła w samochodzie musza byś sprawne i świecić jednakowo jasno, pamiętajmy, że w niektórych krajach Europy posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest obowiązkowe. Sprawdź czy bagażniku nie brakuje trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy z aktualną datą ważności.
7.
W porównaniu z resztą Europy obowiązkowe wyposażenie w Polsce jest skromne. Jednak w zależności od kraju przepisy te są różne. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i konfliktów z zagraniczną policją warto zapoznać się z przepisami panującymi na trasie naszej wyprawy i wymagane wyposażenie wrzucić do bagażnika. No i w drogę!
MARIKA ZENOWICZ
PRZEM-CAR
Iława, ul. Kopernika 4A, za Pepco
tel. (89) 648-68-78, kom. 509-018-012