Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2005-04-20

Papieska konkurencja


W Iławie znowu rozdźwięk między burmistrzem a Radą Miejską. Ten pierwszy proponuje przemianować ulicę 1 Maja na Jana Pawła II, ci drudzy chcą, by imię polskiego papieża nosiła budowana obwodnica miasta. Pojawiają się także inne propozycje, łącznie ze zmianą nazwy... wyspy Wielka Żuława.

Po raz pierwszy pomysł został upubliczniony w iławskich kościołach jeszcze przed pogrzebem Jana Pawła II. Burmistrz Jarosław Maśkiewicz 5 kwietnia zapowiedział, że wystąpi do rady o przemianowanie ul. 1 Maja na Jana Pała II.

Projekt w sprawie zmiany nazwy ulicy burmistrz skierował na komisje rady. Pierwsza zebrała się komisja oświaty.

– To nie jest niekontrolowany odruch chwili – zapewniał na komisji Maśkiewicz. – Jan Paweł II to osobowość niekwestionowana w skali świata, znana jak Kopernik czy Skłodowska-Curie.

Dlaczego wybór burmistrza padł na ul. 1 Maja? Bo tu właśnie mieszka najwięcej ludzi, aż 3,5 tysiąca, jak uzasadniał Maśkiewicz. Następna w kolejności, jak podawał burmistrz, jest ul. Kościuszki, przy której mieszka 2,5 tysiąca ludzi.

Poza tym burmistrz wspomniał, że papież „wychodził do robotników w hełmie czy kasku” i interesował się ludźmi pracy.

KOSZTY ZMIANY

– Jeśli chodzi o koszty dla mieszkańców, to wymiana dowodów osobistych jest w takich przypadkach bezpłatna – mówił Jarosław Maśkiewicz. – Zostaje jeszcze ewentualnie wymiana prawa jazdy, przy tej ulicy jest około 200 podmiotów gospodarczych, więc będzie troszeczkę pracy.

Zainteresowaliśmy się bliżej kosztami zmiany nazwy ulicy, jakie musieliby ponieść mieszkańcy i skontaktowaliśmy się z iławskim ratuszem oraz starostwem.

Jak ustaliliśmy, wymiana dowodów osobistych rzeczywiście byłaby darmowa (także jeśli ktoś miałby stary „zielony” dowód, to nowy dostałby za darmo). Rozstrzyga się natomiast interpretacja prawna, która odpowie, czy firmy ponosiłyby odpłatność za zmianę wpisu w ratuszowym ewidencji działalności gospodarczej (taka zmiana kosztuje 50 zł).

Jednak już na pewno za obowiązkową wymianę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu każdy kierowca musiałby zapłacić z własnej kieszeni łącznie ok. 130 złotych.

Do tego dla firm dochodzą koszty wymiany pieczątek i szyldów oraz ewentualnie wizytówek, papierów firmowych oraz danych adresowych we wszelkich bazach, gdzie dane te występują.

Przed oddaniem artykułu do druku nie zdążyliśmy skontaktować się jeszcze z sądowym wydziałem ksiąg wieczystych, ZUS-em i skarbówką, nie wiemy więc, jak tam wygląda sprawa kosztów przy zmianie nazwy ulicy.

WŁASNY POMYSŁ RADNYCH

Projektu uchwały burmistrza o zmianie nazwy ul. 1 Maja nie poparł żaden z radnych komisji oświaty. Cała szóstka była jednoznacznie przeciw.

– Pomysł jest dobry, ale miejsce kontrowersyjne – skwitował propozycję burmistrza Maciej Rygielski, przewodniczący komisji oświaty. Na tym dyskusję o projekcie burmistrza zakończono.

Ku zaskoczeniu Maśkiewicza zaraz po głosowaniu radny Marek Polański odczytał projekt uchwały grupy radnych (Polański, Rygielski, Zbigniew Rychlik, Ryszard Iliński i Paweł Hofman – wszyscy z komisji oświaty) o nadaniu nazwy „Aleja Jana Pawła II” nowopowstającej miejskiej obwodnicy, która ciągnąć się będzie od ul. Składowej (skrzyżowanie z Lubawską) poprzez Piaskową i dalej łączącą rondo na ul. Ostródzkiej z ul. Dąbrowskiego.

– Nowobudowana ulica, spinająca cztery parafie miasta, będzie najdłuższą i najpiękniejszą ulicą w Iławie – czytał w uzasadnieniu radny Polański. – Z szerokimi chodnikami i ścieżkami rowerowymi będzie podobnie jak „Bulwar Jana Pawła II” miejscem spacerów mieszkańców Iławy. Nie będzie bardziej reprezentacyjnej ulicy przez wiele lat.

Komisja projekt uchwały poparła jednogłośnie.

– Aleja jest na razie wirtualna, a poza tym wzdłuż niej potrzebne są drzewa!... – zarzucił radnym wiceburmistrz Henryk Lisaj.

W odpowiedzi Marek Polański posłużył się słownikowym terminem „aleja”, który oznacza „drogę wysadzaną drzewami”, ale także „szeroką ulicę w mieście”.

INNE POMYSŁY

W następnej kolejności z inną jeszcze propozycją, jak zaznaczył luźną, odezwał się na komisji wiceburmistrz Lisaj: – Mamy przecież największą rzecz w Europie, jaką jest wyspa Wielka Żuława. Nazwijmy ją „Wielka Żuława imienia Jana Pawła II”.

Pomysł ten jednak został ostro skrytykowany przez przewodniczącego Rygielskiego, który do propozycji Lisaja użył porównania: – Nie można w ubłoconych kosiorach wchodzić do domu, nie wytarłszy ich nawet o kratkę! Proszę uszanować powagę osoby!

Inną jeszcze propozycję przedstawił w telefonie do naszej redakcji Wiesław L., mieszkaniec ul. 1 Maja: – Jak to będzie wyglądało, że obok ulicy Jana Pawła II ciągnie się Osiedle XXX-lecia PRL? Nawet pomnik to poświadczający stoi do dziś. Zmieńmy nazwę osiedla na „Osiedle Jana Pawła II”.

Ostateczne głosowanie nad tym, czyj projekt uchwały wejdzie w życie (burmistrza czy radnych) i które ulice w Iławie zmienią nazwę, odbędzie się na sesji rady w czwartek 21 kwietnia.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


Wezmą się za bulwar

Zarówno radni, jak i burmistrz są zgodni co do tego, że w przyszłorocznym budżecie miasta trzeba zabezpieczyć pieniądze na dokończenie Bulwaru Jana Pawła II, tak by polbrukowa, dobrze oświetlona ścieżka rowerowa wraz z szerokim chodnikiem okalała bez żądnych przerw cały basen Małego Jezioraka.

Na komisji oświaty w innym kontekście do tego tematu nawiązał radny Zbigniew Rychlik, który zauważył, że na mapie Iławy wydanej na 700-lecie miasta Bulwar Jana Pawła II po prostu... nie istnieje. I rzeczywiście – w odpowiednim miejscu widnieje tylko szczątkowa Al. Pojednania.


  2005-04-20  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
107002181



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.