Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2011-03-30

Plan zagospodarowania miasta zaskarżony przez mieszkańców


Uchwała dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego Iławy została zaskarżona przez wojewodę. Skargę złożyli również mieszkańcy miasta, którzy nadal nie chcą, by w ich sąsiedztwie przy markecie Intermarche powstała stacja benzynowa.


27 lutego Magdalena i Andrzej Abramowicz oraz Adam Barwiński złożyli do wojewody skargę na uchwałę o planie. Wcześniej, jeszcze przed podjęciem uchwały, występowali jako przedstawiciele mieszkańców, którzy nie chcą, by na obecnym parkingu między marketami Intermarche i Bricomarche powstała stacja benzynowa.

Kilka dni później – 2 marca – podobna skarga trafiła do biura rady w ratuszu.

– Mamy prawo uchylić skargę, bo mieszkańcy nie wykazali w niej własnego interesu prawnego – stwierdził przewodniczący rady Roman Groszkowski na komisji problematyki społecznej w ratuszu.

Barwiński starał się wytłumaczyć, na czym polegał jeden z błędów w treści uchwały.

– W słowniczku do planu jest termin „mała stacja benzynowa”, a w samej uchwale jest używane sformułowanie „mała stacja paliw”, umożliwiliście budowę stacji nie tylko z benzyna, ale ze wszystkimi rodzajami paliw, łącznie z gazem – powiedział Barwiński. – To narusza nasz interes.

– Państwa działki nie sąsiadują z działką, o której mówimy – odparł Groszkowski.

– Kupując działkę, miałam wokół teren zielony, który nagle jest przekształcany na budowlany. To narusza mój interes – powiedziała Magdalena Abramowicz.


ZA TYDZIEŃ PLAN PRAWOMOCNY

– W tej sytuacji podmiotem prawnym, który powinien się wypowiedzieć, jest wojewoda.

To, o czym „Kurier” pisał w dwóch poprzednich numerach, wiceburmistrz Mariola Zdrojewska przedstawiła radnym na komisji.

– W styczniu podjęli państwo uchwałę w sprawie zagospodarowania przestrzennego miasta Iławy – mówiła. – Kolejnym elementem w procedurze było przekazanie dokumentacji planistycznej do wojewody w celu zaopiniowania i sprawdzenia poprawności. Wojewoda w ciągu 30 dni przedstawia rozstrzygnięcie nadzorcze, czy jest to poprawnie przeprowadzone, czy nie. W naszym przypadku nie zmieścił się w terminie i zaskarżył naszą uchwałę, powołując się na uchybienia w procedurze. Zarzucił nam, że tekst wyłożony do publicznego wglądu różni się w stosunku do tekstu, który został uchwalony przez radę.

Pomimo zaskarżenia uchwały, ukazała się ona w dzienniku urzędowym województwa i od 8 kwietnia będzie prawomocna.

CO WIEDZĄ RADNI

– Jestem w komfortowej sytuacji, bo głosowałem przeciw tej uchwale – powiedział radny Eugeniusz Dembek. – Dostałem 99 stron maszynopisu. Nie było fizycznej możliwości, by się z tym zapoznać i nad tym głosować. Diabeł tkwi w szczegółach, a radni nie powinni decydować nad czymś, do czego nie mają pewności.

Wiceburmistrz ustosunkowała się do wypowiedzi Dembka.

– Radni mieli możliwość zapoznania się z tekstem. To nie było tak, że dostali go przed samą sesją – powiedziała Zdrojewska. – Plan był wyłożony do publicznego wglądu, więc nie może pan powiedzieć, że nie miał pan możliwości się z nim zapoznać.

– Zmiany były wprowadzone potem jeszcze na sesji, na której podejmowaliśmy uchwałę! – oburzył się Dembek.

– Gdyby pan znał treść uchwały, to zmiany, które zostały wprowadzone na sesji, nie stanowiłyby problemu – odpowiedziała mu Zdrojewska.


UWAGI W DWÓCH WERSJACH

– Dlaczego w obiegu funkcjonują dwa wykazy z uwagami do projektu planu?
– zapytał Adam Barwiński, przedstawiciel protestujących. – Dokumenty, które otrzymaliśmy, są rozbieżne z tymi, które dostali radni.

Wiceburmistrz wyjaśniła, że wersja, którą dostał Barwiński, jest robocza. A obowiązujący wykaz, który mają radni, jako załącznik do uchwały jest wersją ostateczną.


MIASTO SIĘ ROZWIJA

– Trzeba myśleć o mieście, a ono się rozwija – zauważył wiceburmistrz Andrzej Lewandowski. – Na tamtym obszarze nie ma stacji benzynowej. Ja też mieszkam w tamtej okolicy i niedawno mi rondo pod nosem wybudowali. Koło mojego domu będzie przechodziła ścieżka do przystani żeglarskiej, którą też mógłbym przyblokować, ale po co?

Barwiński tłumaczył, że jest tam zbyt ciasno.

– Między marketami nie ma miejsca na stację benzynową – mówił. – Parking ten jest bardzo kolizyjny. W weekendy jest zawalony przez samochody. Poza tym jest on wykonany niezgodnie z projektem. Tam powinny być wysepki, których nie zrobiono, by było więcej miejsca dla parkujących samochodów. Niedawno dostawiono tam myjnię, a teraz chcą stację paliw.

– Jeżeli wyrok sądu administracyjnego będzie niekorzystny, to wcale nie mówię, że państwa uwagi nie będą uwzględnione – zakończył Groszkowski.

Przy opiniowaniu projektu uchwały dotyczącej odrzucenia skargi, dwóch radnych było za: Wojciech Szymański i Zdzisław Wielgos, dwoje było przeciw: Anna Zakrzewska i Eugeniusz Dembek, a Robert Zbysław się wstrzymał. Elżbieta Lewandowska, która jest radną dopiero od niedawna, opuściła obrady komisji w trakcie dyskusji przed głosowaniem.

NATALIA ŻURALSKA



Dyskusji na komisji przysłuchiwała się
Dorota Grabowska, współwłaścicielka marketu Intermarche,
która chce postawić na parkingu przed sklepem stację paliw



Przewodniczący rady Roman Groszkowski
uważa, że plan zagospodarowania nie narusza interesu
prawnego protestujących. Sami zainteresowani uważają inaczej



Parking między marketami jest zapełniony.
Tymczasem stacja paliw miałaby powstać kosztem parkingów



Burmistrz minął się
z prawdą?

W styczniu na sesji rady burmistrz Włodzimierz Ptasznik przekonując radnych, by zgodzili się na problematyczną stację paliw, powiedział: – Sam jeżdżę do Ostródy, by tankować na stacji Intermarche, bo paliwo jest tam tańsze niż w Iławie. – Przeciwnicy stacji zweryfikowali „argument” Ptasznika.


Mieszkańcy domów położonych w okolicy marketu zrobili 22 marca zdjęcia stacji Intermarche w Ostródzie oraz dwóch stacji w Iławie. Jak widać na zdjęciach, taniej było w Iławie. (nż)


Od redakcji: Już po publikacji poniższych zdjęć spotkałem przypadkiem burmistrza Iławy i zaczęliśmy rozmowę na temat cen paliw w Iławie i Ostródzie. Zdaniem Włodzimierza Ptasznika sytuacje, kiedy to paliwa w Iławie są tańsze od tych na ostródzkiej stacji Muszkieterów, należą do nielicznych wyjątków.

Zachęcam zatem internautów do opisywania własnych spostrzeżeń na ten temat. Gdzie w końcu Z REGUŁY jest tańsze paliwo: w Iławie czy Ostródzie?

RADOSŁAW SAFIANOWSKI



Ceny paliwa w Iławie na stacji 1-2-3 przy Kauflandzie



Stacja Bliska przy ul. Lubawskiej w Iławie



Ceny w sieciowej stacji Muszkieterowie w Ostródzie.
Jak widać, jest tu o kilka groszy drożej za litr paliwa

  2011-03-30  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106993648



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.