Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Więcej...

INFORMACJE

2012-10-10

Strażak nie będzie dźwigał chorych


W tym roku iławski szpital zmniejszył obsady w karetkach. Ostatnio ratownicy nie byli w stanie znieść z drugiego piętra pacjentki na noszach. Poprosili o pomoc straż pożarną, a ta odmówiła pomocy, bo na terenie miasta były jeszcze dwa wolne zespoły ratownictwa medycznego.



– Odnoszę się do artykułu, który ukazał się u was kilka tygodni temu, o naszych bohaterskich strażakach, którzy ratowali życie kota dwoma zastępami straży – pisze w liście do redakcji. – Proszę zapytać naszych „bohaterów”, dlaczego niedawno odmówili pomocy, o którą poprosiło pogotowie ratunkowe, w celu zniesienia bardzo otyłej, chorej pani po schodach w bloku przy ul. Kopernika. Przecież oni są w systemie ratownictwa medycznego i nie powinni robić problemu. Ale kot i zdjęcia bohaterów w gazecie to zupełnie co innego. W rezultacie pomocy udzieliła policja i za to im dzięki!

Maciej Jasiński, komendant iławskiej straży pożarnej przyznaje, że 12 września do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Iławie wpłynęło takie zgłoszenie. Straż pożarna odmówiła pomocy ekipie karetki pogotowia przy zniesieniu na noszach pacjentki z drugiego piętra.


BYLI WOLNI MEDYCY

– Dyspozytor straży pożarnej po ustaleniu, że na terenie Iławy znajdują się jeszcze dwa wolne zespoły ratownictwa medycznego, odmówił zadysponowania zastępów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej – informuje komendant Jasiński. – Jednostki PSP i OSP działają w zakresie ratownictwa medycznego jako jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nie jako jednostki podstawowe tego systemu.

Jak dodał Jasiński, PSP nie jest obojętna na potrzeby społeczeństwa i chętnie współpracuje z innymi służbami ratowniczymi.

– Pomagamy zawsze w przypadku, gdy ratownicy medyczni lub lekarz nie mogą bezpośrednio dotrzeć do poszkodowanego – tłumaczy komendant. – Także wtedy, gdy rozmiar zdarzenia, np. liczba poszkodowanych, przekracza możliwości dostępnych sił ratownictwa medycznego lub gdy tych sił po prostu w danym momencie brakuje. W tym przypadku nie zachodziła żadna z okoliczności uzasadniających dysponowanie sił Państwowej Straży Pożarnej. Reasumując: współpracujemy z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale musimy przede wszystkim pamiętać o realizacji własnych zadań, w których inne służby nas nie zastąpią.


PRACOWNIKÓW KARETEK
MNIEJ NIŻ KIEDYŚ

W tym roku zmniejszyła się liczba osób pracujących w karetkach. Opisany problem jest spowodowany właśnie cięciami etatów w pogotowiu.

5 października wysłaliśmy pytania do Bernadety Hordejuk, która jest doradcą-koordynatorem starosty Macieja Rygielskiego. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, odpowiada ona za powiatową służbę zdrowia i reprezentuje starostę w społecznej radzie iławskiego szpitala.

Oto lista naszych pytań:

1. Czy konieczne było zmniejszenie liczby ratowników pracujących w karetkach pogotowia?

2. Iławski szpital wypracował ponad milion złotych zysku. Czy w takim wypadku oszczędzanie na liczbie pracowników w karetkach jest konieczne?

3. Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli z powodu zbyt małej liczby osób udzielających pomocy, ratownicy nie będą w stanie sami przenieść pacjenta do karetki, a ten umrze?

4. Dlaczego do tego przypadku nie dojechała druga karetka, która była do dyspozycji?

5. Czy w związku z zaistniałą sytuacją, Starostwo Powiatowe wraz z dyrekcją szpitala, zastanowi się w temacie zwiększenia liczby pracowników pracujących w karetkach pogotowia?

6. Proszę o komentarz do zaistniałej sytuacji.


PYTANIA NIE TRAFIŁY
W LISTĘ OBOWIĄZKÓW

– Uprzejmie informuję iż zadane pytania winny być skierowane do dyrektora szpitala, który kieruje i zarządza tą jednostką – odpisała nam Hordejuk. – Moja rola w zakresie współpracy z powiatowym szpitalem polega na opracowywaniu i wdrażaniu strategii dotyczącej zwiększenia zakresu usług oferowanych pacjentom naszego powiatu w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inwestycji w infrastrukturę szpitala (pozyskiwanie środków z funduszy unijnych i pozabudżetowych).

Te same pytania (również 5 października) wysłaliśmy do Janiny Otremby, która pełni obowiązki rzecznika prasowego szpitala. Do momentu wydania gazety nie odpowiedziała.

NATALIA ŻURALSKA



W środku dnia i w środku miasta ratownicy medyczni
raczej bez kłopotu znajdują pomoc
przy przenoszeniu pacjentów. Gorzej jest
podczas wezwań wieczornych lub nocnych

  2012-10-10  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
105665428



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.