Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2012-10-10

Strażak nie będzie dźwigał chorych


W tym roku iławski szpital zmniejszył obsady w karetkach. Ostatnio ratownicy nie byli w stanie znieść z drugiego piętra pacjentki na noszach. Poprosili o pomoc straż pożarną, a ta odmówiła pomocy, bo na terenie miasta były jeszcze dwa wolne zespoły ratownictwa medycznego.



– Odnoszę się do artykułu, który ukazał się u was kilka tygodni temu, o naszych bohaterskich strażakach, którzy ratowali życie kota dwoma zastępami straży – pisze w liście do redakcji. – Proszę zapytać naszych „bohaterów”, dlaczego niedawno odmówili pomocy, o którą poprosiło pogotowie ratunkowe, w celu zniesienia bardzo otyłej, chorej pani po schodach w bloku przy ul. Kopernika. Przecież oni są w systemie ratownictwa medycznego i nie powinni robić problemu. Ale kot i zdjęcia bohaterów w gazecie to zupełnie co innego. W rezultacie pomocy udzieliła policja i za to im dzięki!

Maciej Jasiński, komendant iławskiej straży pożarnej przyznaje, że 12 września do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Iławie wpłynęło takie zgłoszenie. Straż pożarna odmówiła pomocy ekipie karetki pogotowia przy zniesieniu na noszach pacjentki z drugiego piętra.


BYLI WOLNI MEDYCY

– Dyspozytor straży pożarnej po ustaleniu, że na terenie Iławy znajdują się jeszcze dwa wolne zespoły ratownictwa medycznego, odmówił zadysponowania zastępów Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej – informuje komendant Jasiński. – Jednostki PSP i OSP działają w zakresie ratownictwa medycznego jako jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a nie jako jednostki podstawowe tego systemu.

Jak dodał Jasiński, PSP nie jest obojętna na potrzeby społeczeństwa i chętnie współpracuje z innymi służbami ratowniczymi.

– Pomagamy zawsze w przypadku, gdy ratownicy medyczni lub lekarz nie mogą bezpośrednio dotrzeć do poszkodowanego – tłumaczy komendant. – Także wtedy, gdy rozmiar zdarzenia, np. liczba poszkodowanych, przekracza możliwości dostępnych sił ratownictwa medycznego lub gdy tych sił po prostu w danym momencie brakuje. W tym przypadku nie zachodziła żadna z okoliczności uzasadniających dysponowanie sił Państwowej Straży Pożarnej. Reasumując: współpracujemy z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale musimy przede wszystkim pamiętać o realizacji własnych zadań, w których inne służby nas nie zastąpią.


PRACOWNIKÓW KARETEK
MNIEJ NIŻ KIEDYŚ

W tym roku zmniejszyła się liczba osób pracujących w karetkach. Opisany problem jest spowodowany właśnie cięciami etatów w pogotowiu.

5 października wysłaliśmy pytania do Bernadety Hordejuk, która jest doradcą-koordynatorem starosty Macieja Rygielskiego. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, odpowiada ona za powiatową służbę zdrowia i reprezentuje starostę w społecznej radzie iławskiego szpitala.

Oto lista naszych pytań:

1. Czy konieczne było zmniejszenie liczby ratowników pracujących w karetkach pogotowia?

2. Iławski szpital wypracował ponad milion złotych zysku. Czy w takim wypadku oszczędzanie na liczbie pracowników w karetkach jest konieczne?

3. Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli z powodu zbyt małej liczby osób udzielających pomocy, ratownicy nie będą w stanie sami przenieść pacjenta do karetki, a ten umrze?

4. Dlaczego do tego przypadku nie dojechała druga karetka, która była do dyspozycji?

5. Czy w związku z zaistniałą sytuacją, Starostwo Powiatowe wraz z dyrekcją szpitala, zastanowi się w temacie zwiększenia liczby pracowników pracujących w karetkach pogotowia?

6. Proszę o komentarz do zaistniałej sytuacji.


PYTANIA NIE TRAFIŁY
W LISTĘ OBOWIĄZKÓW

– Uprzejmie informuję iż zadane pytania winny być skierowane do dyrektora szpitala, który kieruje i zarządza tą jednostką – odpisała nam Hordejuk. – Moja rola w zakresie współpracy z powiatowym szpitalem polega na opracowywaniu i wdrażaniu strategii dotyczącej zwiększenia zakresu usług oferowanych pacjentom naszego powiatu w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inwestycji w infrastrukturę szpitala (pozyskiwanie środków z funduszy unijnych i pozabudżetowych).

Te same pytania (również 5 października) wysłaliśmy do Janiny Otremby, która pełni obowiązki rzecznika prasowego szpitala. Do momentu wydania gazety nie odpowiedziała.

NATALIA ŻURALSKA



W środku dnia i w środku miasta ratownicy medyczni
raczej bez kłopotu znajdują pomoc
przy przenoszeniu pacjentów. Gorzej jest
podczas wezwań wieczornych lub nocnych

  2012-10-10  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106997392



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.