Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czarna seria zatruć dzieci
Zły dotyk pana nauczyciela wuefu
Alkoholu nie kupisz nocą
Silna kobieta z talentem
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-15

Władzy rośnie portfel


Majątek burmistrzów, wójtów i starosty wzbudza wiele emocji. Poniżej opisujemy kilka naszych spostrzeżeń, wynikających z porównania bieżących oświadczeń majątkowych z zeszłorocznymi. Jak powodzi się finansowo naszym włodarzom? Generalnie przybywa im.

Najbogatszym z badanych przez nas samorządowców jest chyba Kazimierz Wiśniewski, przewodniczący rady w Biskupcu. Wartość samego jego gospodarstwa wynosi 2 miliony złotych! Do tego dochodzą dwa domy oraz liczne pojazdy.

Wójt tejże gminy to z kolei samorządowiec z najlepszą pensją wypłacaną z publicznej kasy – Kazimierz Tomaszewski w ubiegłym roku zarobił z tytułu zatrudnienia aż 150 tysięcy złotych brutto! Rok wcześniej mógł się pochwalić zarobkiem o 38 tysięcy mniejszym.

INNI Z PODWYŻKAMI

W stosunku do wójta Biskupca, starosta iławski Ryszard Zabłotny to „ubogi krewny”, bo zarobił „tylko” 117 tysięcy. Krewny to jednak z bardzo dobrymi perspektywami, bo w stosunku do 2003 roku zarobił teraz prawie o 20 tysięcy więcej. Do tego starosta szybko, bo w ciągu roku, spłacił 27-tysięczny kredyt samochodowy (w bieżącym oświadczeniu nie ma już o nim wpisu).

Wzrost dochodów wypłacanych z gminnych lub miejskich kas zanotowali także: burmistrz Lubawy Edmund Standara (89 tys. w 2003 r., 118 tys. w 2004 r.), burmistrz Zalewa Andrzej Dawid (65 tys. w 2003 r., 91 tys. w 2004 r.) oraz burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski (81 tys. w 2003 r., 99 tys. w 2004 r.).

Więcej zarobił również przewodniczący powiatowej rady Piotr Matusik, z zawodu leśnik (niecałe 60 tysięcy w 2003 roku, zaś w 2004 roku – 95 tys.).

UBYTKI I SAMOCHODY

O dziwo znaleźli się też tacy, którym ubyło. Oto burmistrz Kisielic Tomasz Koprowiak zanotował mniejsze zarobki (94 tys. w 2003 r., 87 tys. w 2004 r.), do tego około 4-krotnie (w porównaniu do roku 2003) powiększyło się jego zadłużenie w bankach. Jakby na pocieszenie burmistrz Koprowiak zmienił sobie samochód: z Opla Astry rocznik 1999 przesiadł się do Citroena Xara z 2003 roku.

Jeśli już jesteśmy przy motoryzacji: nowym nabytkiem zakasował wszystkich wspomniany na wstępie Kazimierz Wiśniewski, kupując dość luksusowego Citroena C5 (rok wcześniej jeździł jeszcze Oplem Omegą ’95).

Generalnie jednak samorządowcy z naszego regionu w ubiegłym roku nie zmieniali aut. Do tych nielicznych, którzy jednak nabywali nowe 4 kółka, należy przewodniczący kisielickiej rady Janusz Więcek. Kupił on bowiem nowiutką (ale co prawda na kredyt) Skodę Fabię. Wcześniej nic jeżdżącego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych przewodniczący Więcek nie miał.

Z ciekawostek wymieńmy tylko, że najstarszym wpisanym do oświadczenia autem spośród „badanych” włodarzy jeździ burmistrz Susza Jan Sadowski. Ci jednak, którzy znają poprzednie auto burmistrza, wiedzą, że obecna 12-letnia Honda w stosunku do tamtego to „prawie nówka”.

JEDEN BEZ ZATRUDNIENIA

U dwóch samorządowców zauważyliśmy znaczne ubytki w majątku. I tak: burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz jeszcze przed rokiem deklarował posiadanie 219 tys. zł i ok. 5 tys. euro. Kwota w euro pozostała co prawda ta sama, ale konto złotówkowe stopniało aż o połowę – do 109 tysięcy! Co ciekawe, inne dane w oświadczeniu majątkowym się nie zmieniły: burmistrz nie nabył ani nowego auta, ani żadnej nieruchomości.

Podobnie u wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego: w 2003 roku prócz domu miał jeszcze 60-metrowe mieszkanie o wartości 75 tysięcy, a już rok później mieszkania do oświadczenia nie wpisał, przy czym pozostały stan majątkowy pozostał bez zmian (oszczędności pieniężne zwiększyły się tylko o tysiąc złotych).

– Mieszkanie w bloku sprzedałem, a uzyskane pieniądze przeznaczyłem na wykończenie i wyposażenie nowego domu – wyjaśnia tę sprawę „Kurierowi” wójt Harmaciński.

Jedynym opisywanym samorządowcem nie posiadającym zatrudnienia (ani etatu, ani żadnego własnego biznesu) jest Władysław Laskowski, przewodniczący rady w Zalewie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
107001482



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.